gfd
11 آذر 1401 - 15:05

توافق نتانیاهو با احزاب افراطی در مسیر تشکیل کابینه

منابع رسانه‌ای در سرزمین‌های اشغالی از توافق «بنیامین نتانیاهو» رهبر حزب لیکود و نامزد تشکیل کابینه جدید رژیم صهیونیستی با احزاب افراطی یهودی در مسیر آغاز به کار کابینه جدید خبر می‌دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان و طولانی‌شدن روند مذاکرات تشکیل کابینه، به نظر می‌رسد نتانیاهو توانسته است تا رضایت «بتصلائل اصموطریچ» رهبر حزب صهیونیسم دینی را برای مشارکت در کابینه جدید خود جلب نماید.

براساس جزئیات منتشرشده از توافق طرفین، نتانیاهو پذیرفته است تا با کوتاه آمدن اصموطریچ از خواسته قبلی‌اش به منظور کسب کرسی وزارت دفاع، وزارات دارایی را به وی واگذار کند.

در این توافق کرسی وزارت دارایی طی 2 دوره بین 2 حزب بنیادگرای یهودی «شاص» و «صهیونیسم دینی» تقسیم خواهد شد و «آریه درعی» و اصموطریچ به تناوب کرسی وزارت دارایی را عهده‌دار خواهند شد.

علاوه بر این نتانیاهو پذیرفته است تا اختیارات قابل توجهی را در حوزه سیاست‌گذاری‌های امنیتی در کرانه باختری و نظام قضایی این رژیم به حزب صهیونیسم مذهبی تفویض نماید.

نتانیاهو پیش از این در مسیر تشکیل کابینه جدید خود پذیرفته بود تا کرسی وزارت امنیت داخلی را به «ایتامار بن‌گویر» رهبر حزب «قدرت یهودی»، دیگر حزب افراطی یهودی که به سبب رویکردهای نژادپرستانه‌اش شهرت فراوانی در سطح بین‌المللی دارد واگذار کند.

انتقادات از روند افزایش نفوذ چشمگیر احزاب فاشیست صهیونیستی در کابینه جدید نتانیاهو نگرانی‌های بسیاری را در میان رهبران کشورهای اروپایی و حتی کاخ سفید ایجاد کرده است. این در شرایطی است که نتانیاهو پیش از این در مصاحبه‌ای به متحدان اروپایی و آمریکایی اسرائیل اطمینان داده بود که در کابینه جدید تحت رهبری وی، رژیم صهیونیستی با قوانین مقدس تلمودی اداره نخواهد شد.

انتخابات 25 کنست رژیم صهیونیستی در روز 10 آبان برگزار شد که طی آن ائتلاف احزاب راست‌گرا به رهبری نتانیاهو توانست با کسب 64 کرسی از مجموع 120 کرسی پارلمان رژیم صهیونیستی، مسئولیت تشکیل کابینه جدید در سرزمین‌ اشغالی را عهده‌دار شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 893058